پشتیبانی

02636604850
   

بلاگ

مقایسه موتور آرنولد با v-ray

مقایسه وی ری با آرنولد

انتخاب موتور رندر مناسب

بسته به اینکه محصول نهایی چیست، یک هنرمند سه بعدی به یک موتور رندر نیاز دارد تا صحنه سه بعدی خود را به یک تصویر دو بعدی کامل تبدیل کند در واقع، این وظیفه موتور رندر است که تمام نور و هندسه صحنه شما و نحوه تعامل آنها با یکدیگر و مواد شما را محاسبه کند. که می‌تواند یک کار بسیار فشرده برای کامپیوتر شما باشد و بسته به صحنه می‌تواند چندین ساعت طول بکشد. نحوه رندر شما محاسبه می‌شود و در نهایت معلوم می‌شود به موتور رندر شما بستگی دارد.
امروزه، بسیاری از افراد از نرم افزارهای سه بعدی برای ایجاد آثار خود استفاده می کنند و استفاده از نرم افزارها تخصصی رندر ضروری است. رندرهای محبوب بسیاری از جمله V-Ray، Octane، Arnold، Conona، RedShift وجود دارد. برای بسیاری از هنرمندان سه بعدی که تازه وارد این رشته شده اند انتخاب موتور رندر بسیار مهم است. دو مورد از پرکاربردترین رندررها در صنعت VFX و انیمیشن، Arnold و Vray هستند. کدام یک بهتر است و این رندرها چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ اگر میوخواهید تفاوت و نقاط اشتراک این دو موتور را بشناسید حتما این مقاله یعنی مقایسه موتور آرنولد با v-ray را بخوانید.

معرفی موتور رندر V-ray

موتور رندر وی ری یک برنامه جانبی است که توسط گروه بلغاری Chaos توسعه یافته است. موتور رندر vray یک پلاگین هیبریدی است که برای تجسم و گرافیک کامپیوتری در رسانه، سرگرمی، تولید فیلم و بازی‌های ویدیویی، طراحی صنعتی، طراحی محصول و معماری استفاده می‌شود. این نرم‌افزار، از الگوریتم‌های روشنایی جهانی مانند ردیابی مسیر، نقشه برداری فوتون، نقشه‌های تابش و روشنایی جهانی محاسبه شده مستقیم برای رندر تصاویر استفاده می‌کند. وی ری علاوه بر رابط کاربری عالی، در عین حال سریع، و بسیار همه کاره است. دارای یک فناوری ترکیبی است که به طور همزمان روی CPU و GPU رندر می‌شود v-ray در سال 1997 معرفی شد و از اوایل دهه 2000 در مقیاس گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت و در طول سال ها به کار خود ادامه داده و امروزه کاربران بسیار زیادی دارد.

دموی ریل مربوط به موتور رندر Vray 

معرفی موتور رندر Arold

آرنولد (Arnold) یک رندر پیشرفته ردیابی اشعه مونت کارلو Autodesk است که در سال 2016 خریداری شد. در مجموع برای مقابله با VFX و تقاضاهای تولید انیمیشن ساخته شده است. این یک تجربه رندر قدرتمند و ساده ارائه می دهد که نتایج خیره کننده ای را برای بسیاری از صنایع ارائه می دهد. در طول سال ها از آن در بسیاری از پروژه های کوچک و بزرگ از تجسم معماری گرفته تا پروژه های بزرگ هالیوود استفاده شده است.arnold از روش خاصی برای ردیابی پرتو (به نام ردیابی مسیر یا ردیابی پرتو مونت کارلو) استفاده می‌کند که بسیاری از مسیرهای نوری ممکن تصادفی را به هر پیکسل ارسال می‌کند و سپس آنها را میانگین می‌گیرد تا نتیجه نهایی ‘درست’ را بیابد. این روش به‌عنوان یکی از دقیق‌ترین روش‌ها برای محاسبه نور در یک صحنه در نظر گرفته می‌شود

دموی ریل مربوط به موتور رندر arnold

آرنولد و وی ری در صنعت انیمیشن و فیلم

هم کسب و کارهای کوچک و هم استودیوهای بزرگ از آرنولد استفاده می کنند. بسیاری از استودیوهای با بودجه بزرگ مانند مارول، سونی دیزنی و دیگران از این موتور استفاده شده است و همچنین در بسیاری از فیلم های پرهزینه دیگر مانند «انتقام‌جویان» (2012) و «حاشیه اقیانوس آرام» (2013). همچنین در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.
موتور V-Ray نیز در زمینه های مختلف استفاده می شود. از جمله مهندسی، معماری، بازی، انیمیشن سازی و تولید چند رسانه ای، توسط بسیاری از متخصصان و استودیوهای مختلفی از آن استفاده می کنند که فیلم های معروف هالیوود را خلق می کنند. به عنوان مثال، V-Ray هم در «بازی تاج و تخت» و هم در «انتقام‌جویان: جنگ بی‌نهایت» استفاده می‌شود.

مقایسه وی ری با آرنلود

تفاوت آرنولد با وی ری (محیط کاربری)

آرنولد: یک رندر پیشرفته ردیابی اشعه مونت کارلو است. این برای رفع نیازهای جلوه‌های بصری و انیمیشن برای فیلم‌های تمام طول ایجاد شده و استفاده از آن، به لطف رابط بصری آن ساده و آسان است. علاوه بر این، امکان سوئیچ بین رندر GPU و CPU را فراهم می‌کند. با حفظ همان پارامترها تنها با یک کلیک. چند پارامتر در رابط به شما امکان می‌دهد روی واقع گرایی، روشنایی و مواد تمرکز کنید.
V-ray: رابط کاربری آنقدرها هم که فکر می‌کنید گیج‌کننده نیست. درک آن آسان و اساسی است. چندین ابزار دیگر در نوار ابزار میانبرهای سریعی را ارائه می‌دهند. به سوی برخی از محبوب‌ترین قابلیت‌های V-Ray. ممکن است فریم بافر را پیدا کنید. که شامل چندین قابلیت رندر اضافی، تحت رابط V-ray است. فضاهای رنگی Screen (sRGB) و همچنین Rendering (RGB) با استفاده از V-Ray Color Picker قابل انتخاب هستند. مدیر سایه زنی است. یک مدیر فایل همچنین به شما امکان می‌دهد فایل‌های صحنه خود را در یک مکان اجرا کنید. همچنین، آرشیو صحنه ایجاد کنید، مکان فایل‌ها را مشخص کنید و دارایی‌ها را پیگیری کنید. مانند سطوح و بافت‌ها، فایل‌های IES و اشیاء پروکسی.

مقایسه V-ray و آرنولد (سرعت رندر)

سرعت رندر، یکی از ویژگی‌های کلیدی است که کاربران به دنبال آن هستند. تفاوت‌هایی در سرعت بین دو برنامه رندر وجود دارد. هر دو عملکرد فوق العاده‌ای دارند. این امر اعلام برتری کامل یکی از دیگری را دشوار می‌کند. آرنولد در حالت بی‌طرفانه از V-Ray بهتر عمل می‌کند. در حالی که V-Ray در حالت Biased بهترین عملکرد را دارد. با وجود این، عملکرد و اثربخشی رابط هر دو موتور رندر قابل مقایسه است. هنگام انتخاب یک موتور رندر. تعداد زیادی گزینه پیکربندی دستی با V-Ray وجود دارد. کاربران توانسته‌اند زمان رندر را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. در حالی که به لطف گزینه‌های مختلف، نتایج برتر را نیز به دست آورند. سرعت یکی از مهم‌ترین عواملی است که در انتخاب بهترین موتور رندر باید در نظر گرفته شود.

V-ray به سرعت در حالت بایاس رندر می‌شود و داده‌های عظیم را بدون از دست دادن اطلاعات رندر می‌کند و از آنجا که با مجموعه‌ای از تنظیمات دستی همراه است، سرعت رندر سریعتر از برخی از رندرها است. اما، آرنولد به همان اندازه سریع و کارآمد است. آرنولد دارای رندر مبتنی بر جانبداری است، بنابراین می‌توانید روی ایجاد تصاویر شگفت‌انگیز تمرکز کنید، بدون اینکه زیاد تنظیمات را تغییر دهید. سریع، کارآمد و قابل اعتماد است. V-ray در سرعت رندر بر آرنولد برتری دارد. اما از نظر نتایج نورپردازی، آرنولد با ردیابی مسیر خود شکست ناپذیر است.
Path Tracing بهترین نتایج نوری را ارائه می‌دهد و افکت‌ها از رندر به رندر دیگر تکرار می‌شوند. رندر ریل تایم، هر دو موتور رندر به‌روزرسانی‌های رندر ریل‌تایم را ارائه می‌کنند، بنابراین می‌توانید نحوه تعامل نور یا بافت خاص در رندر نهایی را بدون اینکه ساعت‌ها منتظر بمانید تا رندر به پایان برسد، تصور کنید. در سال 2019، آرنولد قابلیت استفاده از رندر GPU را معرفی کرد. این نرم‌افزار دارای یک منطقه پیش نمایش تعاملی (IPR) است که نشان می‌دهد صحنه رندر شده شما در زمان واقعی چگونه به نظر می‌رسد. همانطور که صحنه را به روز می‌کنید، IPR تقریباً بلافاصله پیش نمایش را به روز می‌کند.

مقایسه موتور وی ری با آرنولد (تنظیمات رندر)

تغییر تنظیمات رندر ممکن است دشوار به نظر برسد. برای کسی که تازه کار رندر می‌کند، برگه‌ها و انتخاب‌های زیادی وجود دارد. پارامترهای زیادی در پنجره تنظیمات رندر V-Ray برای V-Ray و همچنین V-Ray RT موجود است. بسته به حالتی که استفاده می‌کنید، ممکن است نیاز باشد که هر بار تنظیمات را تنظیم کنید. اما، می‌توانید نمونه‌هایی از تنظیمات از پیش تعیین شده را در انجمن‌ها یا حتی در سایت Chaos پیدا کنید. با آرنولد، ممکن است کمی پیچیده‌تر باشد زیرا باید تنظیمات چالش برانگیزی را پشت سر بگذارید. هنگام دسترسی به قابلیت‌های خاص. اما، شما همچنین می‌توانید نمونه‌هایی از تنظیمات آماده را در جوامع کشف کنید. یا حتی در کتابچه راهنمای Autodesk.

کتابخانه متریال برای آرنولد و Vray

موتور آرنولد بسیار جمع و جور است و در ابتدا، کتابخانه و متریال‌های آماده نداشت اما اتودسک تصمیم گرفت فورا کتابخانه متریال‌های آرنولد را در دسترس کاربران قرار دهد و در جدیدترین نسخه مجموعه مواد آماده Autodesk موجود است و این منابع به شما این امکان را می‌دهند تا بکارگیری بافت‌ها را تمرین کنید. بدون نیاز به صرف زمان زیادی برای فهمیدن اینکه چگونه خودتان آنها را تولید کنید. این برای یک مبتدی سخت است. انواع مختلفی از مواد از جمله سنگ، چوب و شیشه وجود دارد. همه اینها تنها با یک کشیدن و رها کردن قابل استفاده هستند.
Vray: وقتی صحبت از Vray می‌شود، یک کتابخانه مواد آماده دارد. جایی که می‌توانید انواع مختلفی از آنها را برای دانلود رایگان و همچنین مواردی که می‌توانید خریداری کنید پیدا کنید. اما می‌توانید 1000 بافت، مواد و HDRI رایگان با کیفیت بالا را از 3DHEVEN دریافت کنید. می‌توانید آن را از آنجا دانلود کنید و از آن لذت ببرید.

مدت زمان یادگیری وی ری و آرنولد

V-Ray: کاربر را در اولویت قرار می دهد. این فرصت و آزادی را به طراحان می دهد. برای تصمیم گیری اینکه چند جزء از رندر کنترل می شود و همچنین مدت زمان رندر شدن آن. V-Ray، و همچنین آرنولد، هر دو گزینه‌های عالی هستند اگر فتو رئالیسم دغدغه اصلی شما باشد. ساعت‌ها تمرین به شما این امکان را می‌دهد که به عنوان یک تازه کار رندرهای مناسبی تولید کنید. اما اگر می‌خواهید نتایج حرفه‌ای داشته باشید، باید این کار را انجام دهید. خوب است که تجربه رندر سه بعدی را داشته باشید. یادگیری V-Ray معمولاً نباید بیش از یک هفته طول بکشد.
کسب مهارت و یادگیری اصول مهم است. زمانی که شما شروع به کار می‌کنید، ممکن است نیم تا یک ماه کامل طول بکشد. شما نیازی به صرف زمان زیادی برای یادگیری ابزارهای Vray ندارید. اما برای تسلط بر رویه‌ها مدتی طول می‌کشد و برای ایجاد یک تصویر واقعی عکس باید زمان خوبی بگذارید.
آرنولد: یک موتور رندر قابل دسترسی است. این یک تجربه واضح و اساسی را به شما ارائه می‌دهد. این برای پاسخگویی به خواسته‌های پروژه‌های VFX با بودجه بالا ایجاد شده است. هنگامی که به تکنیک‌های ظریف‌تر مربوط می‌شود، یادگیری آن نمی‌تواند ساده باشد. با این حال، می‌تواند ساده و مفید باشد. به خصوص در مورد رندر کردن تصاویر ساده و اساسی. اما، منابع یادگیری بسیار بیشتری برای V-Ray وجود دارد. زیرا بسیاری از استودیوها و هنرمندان برای مدت طولانی از آن استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید آن را یاد بگیرید، هر ثانیه از سفر یادگیری خود را دوست خواهید داشت.

می توانید به برخی منابع برای V-ray نگاه کنید

آرنولد در مقابل وی ری نتیجه گیری

اگر چه هم Arnold و هم V-Ray بسیار کاربرپسند هستند. به نظر می‌رسد که آرنولد نسبت به V-Ray در مدیریت تصاویر متراکم برتری دارد. به خصوص با تعداد زیادی چند ضلعی، مو، خز، مایعات و جزئیات دیگر. به همین دلیل از آن در انیمیشن‌های قابل توجهی استفاده شده است و پروژه‌های جلوه‌های بصری در طول سال‌ها. علاوه بر این، نورپردازی و قابلیت ردیابی اشعه آرنولد فریبنده است. همانطور که قبلا ذکر شد، آرنولد از رندر مسیریابی استفاده می‌کند که برای تولید خروجی‌های روشنایی ثابت و ایده آل از رندر به رندر عالی است.
این واقعیت که V-Ray گزینه‌های بسیار بیشتری برای بهینه‌سازی ارائه می‌دهد. این بدان معنی است که اگرچه ممکن است برای برخی بدیهی به نظر برسد، اما برای دستیابی به نتایج دقیق‌تر باید اطلاعات بیشتری داشته باشید. انکسارها را بیشتر از آرنولد مدیریت می‌کند.با هزاران آموزش، مدل‌های سه‌بعدی و کتابخانه‌های مواد، آماده رندر V-Ray. این موتور رندر شناخته شده‌تر و با تجربه‌تر است. اما در مقایسه با آرنولد، به مراتب گران‌تر است.
در نتیجه، هر دو نرم‌افزار قابلیت دارند. در این سناریو بهترین را انتخاب کنید. برای شما یا شرکتتان، این امر به استفاده مورد نظر و نتایج مورد نظر بستگی دارد.

نویسنده و گردآوری کننده: مجید پویافر
تمام مطالب سایت پرشین انیمیشن با زحمت، نوشته و ترجمه شده است در صورتی که قصد استفاده از این مطالب را دارید، لطفا از سایت خود به سایت ما لینک دهید در نتیجه استفاده از این مطالب جهت ترویج آموزش انیمیشن بلا مانع است.

آموزش مقدماتی نرم افزار مایا (پیشنهاد ما)

اگر به انیمیشن سازی علاقه مند هستید و به دنبال یک منبع آموزش انیمیشن میگیردید پیشنهاد میکنم دوره آموزش نرم افزار مایا ارائه شده در پرشین انیمیشن را ببینید که می تواند اولین قدم برای شروع آموزش انیمیشن باشد

مقاله های مرتبط

امیدوارم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد اگر این مقاله را دوست داشتید از شما درخواست میکنم آن را به اشتراک بگذارید.

نوشته قبلی

بازار کار انیمیشن در دنیا

نوشته بعدی

مقایسه نرم‌افزار مایا و Cinema 4D

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری