پشتیبانی

02636604850
   

بلاگ

آموزش انیمیشن را از کجا شروع کنم؟

آموزشگاه انیمیشن کرج

مسیر آموزش انیمیشن

یکی از رایج ترین سوالاتی که تقریبا روزانه از من می پرسند این است که آموزش انیمیشن‌ را از کجا شروع کنم؟ در این پست سعی می‌کنم به شکل خلاصه به این مطلب مهم بپردازم که می تواند راه شما را در ورود به انیمیشن راحت تر کند. بسیار خب، در ادامه این مقاله وارد برخی موارد مهم می‌شوم. اگر از امروز تصمیم گرفتید به طور جدی سراغ آموزش انیمیشن بروید و وارد دنیای انیمیشن شوید اولین سوالی که با آن رو به رو خواهید شد این سوال خواهد بود که برای ورود به دنیای انیمیشن و شروع آموزش انیمیشن باید از کجا آغاز کنم؟ اگر جواب سوال را می‌دانید می‌توانید از ادامه خواندن این مطلب صرف نظر کنید اما اگر این سوال، یکی از بزرگترین چالش‌های شماست تا آخر این مطلب با من همراه باشید چرا که این موارد مهم حاصل تجربیات چند ساله‌ام است. نوشته مجید پویافر

خبر خوب این است که …

برای ساخت انیمیشن های زیبا قرار نیست که از همان ابتدا یک انیمیشن ساز حرفه ای و یا کارمند دیزنی باشید. می توانید از کارهای ساده شروع کنید و به مرور زمان کسب مهارت کنید و حتی سبک منحصر به فرد خودتان را ابداع کرده و تخصص خود را ارتقا و در این رشته به موفقیت های عالی برسید، شما برای شروع حتی نیازی نیست یک طراح باشید.

آموزشگاه انیمیشن کرج

انیمیشن بهترین رشته هنری دنیاست

همه ما می‌دانیم که تمام رشته‌های هنری خوب هستند و شما که اکنون این مطلب را می‌خوانید حتما به هنر انیمیشن علاقه‌مند هستید و قاطعانه میگویم در بین رشته‌های هنری، انیمیشن‌ یکی از بهترین آن هاست و به همین منظور هر روز به تعداد علاقه مندان به آن افزوده می‌شود و از آن سو، میزان تولیدات انیمیشن نیز رو به افزایش است که این عرضه و تقاضا همیشه پایدار است و نتیجه آن داشتن بازار کار خوب انیمیشن در دنیاست.

انیمیشن چیست؟

انیمیشن‌ می‌تواند حرکت ساده یک توپ پینگ پنگ، یک تیزر حرفه‌ای تلویزیونی و یا یک فیلم کوتاه باشد، فرقی نمی‌کند! همه آنها یک پروژه انیمیشن به حساب می‌آیند. اگر امروز با کسانی که در انیمیشن به موفقیت رسیده‌ و یک انیماتور حرفه‌ای شده و به یک موقعیت اجتماعی خوب به همراه درآمد عالی رسیده‌اند صحبت کنید به شما می‌گویند که شروع و مسیر آغاز یادگیری آنها نیز اکثرا با همان انیمیت یک توپ و تمرین‌های ابتدایی مشابه بوده که با کسب دانش و مهارت و در طول “زمان” به موفقیت رسیده‌اند که این موفقیت  در انیمیشن را باید حاصل تلاش و پشتکار خود و نیز انتخاب یک منبع آموزشی درست آنها دانست ( این منبع آموزشی می‌تواند یک استاد راهنما یا شرکت در یک کلاس و دوره آموزشی یا ثبت نام در یک مدرسه انیمیشن باشد.
پس اگر کسی در هر هنر و فنونی از جمله انیمیشن به مهارت رسیده است از یک نقطه‌ای شروع کرده و در طول زمان و با تمرین و پشتکار به هدفش رسیده است، پس در نتیجه اگر شما نیز در ابتدا مبتدی هستید و دانش و مهارتی از انیمیشن ندارید نگران نباشید چون کاملا طبیعی است و هیچ مشکلی نیست شما هم می‌توانید با انتخاب یک مسیر درست آموزشی، در این رشته هیجان انگیز و پول ساز به موفقیت برسید اما هرگز نباید در طول آموزش انیمیشن کم بیاورید چرا که یادگیری انیمیشن نسبتا سخت است و مسیر پر فراز و نشیبی دارد اما در کنار تمام سختی هایش بسیار مهیج و هیجان انگیز است.

هدف مشخصی داشته باشید

همان طور که می‌دانید هدف گذاری برای رسیدن به موفقیت در هر کاری بسیار مهم و ضروری است و برای ورود به انیمیشن نیز حتما باید هدف‌تان را مشخص کنید چرا که داشتن یک گانت چارت (Gantt Chart) و هدف کلی برای رسیدن به موفقیت بسیار مهم است. اگر از انیمیشن چیزی نمی‌دانید حتما مقاله‌های بخش پایگاه دانش سایت پرشین انیمیشن را دنبال کنید تا بهترین هدف را انتخاب کنید. می‌دانم ممکن است در این راه هنوز هدفی نداشته باشید اما آن هدف اولیه را که تقریبا مشخص است در خود پیدا کنید. “در این خصوص شما را بیشتر راهنمایی خواهم کرد”
شما به انیمیشن علاقه دارید و می‌خواهید در کمترین زمان ممکن انیمیشن را یاد بگیرید اما در نظر داشته باشید که رشته انیمیشن رشته‌ای نیست که زود بازده باشد، پس برای اینکه به نتیجه مطلوب برسید باید تلاش زیادی کنید و یکی از دلایلی که علاقه مندان، رشته انیمیشن، آن را “نیمه کاره” رها می‌کنند همین عدم آگاهی در نحوه ورود به این رشته و نحوه آموختن درست آن است پس این مقاله می‌تواند یک راهنمای خوب برای شما علاقه مندان به رشته زیبای انیمیشن باشد.

آموزش انیمیشن سازی با هوش مصنوعی

فقط یک منبع آموزش انیمیشن انتخاب کنید

شما در مسیر یادگیری انیمیشن حتما تاکنون مطالب زیادی را جستجو کرده و یا حتی فیلم‌های آموزشی متنوع رایگان یا حتی پکیج‌های آموزشی را تهیه کرده‌اید این نکته مهم را در نظر داشته باشید که “استفاده از چند منبع آموزشی برای شروع کار، اصلا توصیه نمی‌شود” چرا که در آموزش انیمیشن هر آموزگاری می‌تواند یک مسیر جداگانه‌ای را داشته باشد که به آن طرح درس می‌گویند و این موضوع می‌تواند باعث سردرگمی شما شود پس بهتر است هنگام شروع، فقط یک منبع آموزشی داشته باشید که به آن اعتماد دارید.
در این مورد بخصوص، بسیار محتاط باشید چرا که می‌تواند یک عامل بازدارنده برای رسیدن به موفقیت شما باشد و از طرفی چون تنوع رشته انیمیشن بسیار زیاد است بنابراین حتما با آموزش‌ها و مسیرهای مختلفی روبرو خواهید شد که این تنوع زیاد نیز می‌تواند آسیب زننده باشد پس راه درست در ابتدا انتخاب فقط “یک منبع آموزشی” است. منبع آموزشی شما می‌تواند یک استاد راهنما، یک مجموعه یا یک سایت یا یک مدرسه انیمیشن باشد.
اگر می‌خواهید در رشته انیمیشن موفق شوید این مورد مهم را حتما در نظر داشته باشید و بهتر است قبل از انتخاب منبع آموزشی در خصوص آن تحقیق کنید یا از کسانی که موفق بوده‌اند بخواهید منبع آموزشی‌شان را به شما نیز معرفی کنند (انتخاب یک منبع آموزشی برای ورود به رشته انیمیشن مهم است و شما پس از آنکه به سطح آماتوری رسیدید می‌توانید از هر منبع آموزشی حتی یوتیوب نیز کمک بگیرید.

ما در مجموعه پرشین انیمیشن می‌توانیم شما را در مسیر آموزش انیمیشن راهنمایی کنیم

انتخاب شما از روی هیجان نباشد!

مطمئن شوید که علاقه شما از روی هیجان و به صورت کاذب و گذرا نباشد. انیمیشن با تمام زیبایی هایش یک رشته تفریحی نیست بلکه یک رشته کاملاً حرفه‌ای است پس در صورتی که اطمینان پیدا کردید که این شور و علاقه شما از روی هیجان نیست آن وقت وارد مرحله یا قدم بعدی شده و هزینه کنید.
و ما بخاطر همین در مجموعه پرشین انیمیشن ابتدا یک دوره مقدماتی آموزش انیمیشن رایگان گذاشتیم و حتی چند درس ابتدایی دوره‌های تخصصی ما نیز رایگان است برای اینکه مطمئن شوید که انیمیشن را واقعا دوست دارید و با روحیه و شرایط شما سازگار است بهتر است ابتدا با فضای ساخت انیمیشن و نرم افزارهای آن آشنا شوید و پس از اطمینان، هزینه آموزش‌های حرفه‌ای را بپردازید.

نرم افزارهای انیمیشن سازی را یک اپلیکیشن موبایل ندانید

 با گسترش اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند به احتمال زیاد ابتدا به استفاده از اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند خواهید رفت اما دیر یا زود متوجه خواهید شد که این اپلیکیشن‌ها به جز سرگرمی کار دیگری برای شما انجام نخواهند داد. البته برخی از این اپلیکیشن‌ها مفید هستند (اما در کل استفاده از اپلیکیشن، در انیمیشن‌سازی حرفه‌ای مرسوم نیست) و سپس به احتمال زیاد از روی کنجکاوی به سراغ نرم افزار‌هایی که برای ساخت انیمیشن در اینترنت معرفی شده‌اند خواهید رفت که در این مورد نیز بسیار محتاط باشید و در ادامه دلیلش را توضیح خواهم داد.
نرم افزارهای انیمشن‌سازی تقریبا زیاد هستند و حتما نام برخی آنها را از دوستان یا از کسانی که قبلاً کار کرده‌اند و یا با یک جستجوی ساده در اینترنت شناخته باشید اما سوال بسیار مهم در اینجا این است که انتخاب این نرم‌افزارها چقدر اهمیت دارد؟ آیا نیاز است ما همه این نرم افزارها را با تمام جزئیاتش یاد بگیریم؟ قطعا خیر…
حقیقت این است برای ورود به رشته انیمیشن نرم افزار‌ها در ابتدا گزینه کاملی نیستند چرا که رشته انیمیشن یک رشته هنری است و نرم افزارها فقط خواسته‌های شما را انجام می‌دهند و از آنجا که رشته انیمیشن یک رشته پیچیده است اگر بخواهید به صورت حرفه‌ای در انیمیشن فعالیت کنید باید زمان زیادی را صرف کنید اما این کار بسیار دلچسب خواهد بود و در نتیجه انتخاب نرم افزاری برای شروع انیمیشن سازی بسیار مهم است.

  •  آینده رشته انیمیشن بسیار روشن است از آنجا که تولیدات تلویزیونی سینمایی به سمت جلوه‌های ویژه و سه بعدی و با سرعت بسیار زیادی در حال حرکت است جا ماندن در این رشته اصلاً خوب نیست…

در ابتدا یک نرم افزار را انتخاب کرده و یاد بگیرید

برای ساخت انیمیشن نرم افزارهای زیادی وجود دارند و هر روز به تعداد آنها افزوده می‌شود این مورد نیز بسیار مهم است و بر اساس تجربه‌ام می‌گویم در اکثر موارد کسانی که چندین نرم‌افزار را با هم و به صورت موازی خواستند  یاد بگیرند هرگز موفق نبودند پس به این مورد مهم توجه داشته باشید که شما برای شروع انیمیشن، فقط به یک نرم‌افزار احتیاج دارید و پس از آنکه کمی پیش رفتید بر اساس نیازتان سایر نرم افزارها را به مرور وارد کرده و در صورت احتیاج آنها را فرا بگیرید. معمولا برای ساخت یک انیمیشن در مجموع کمتر از ده نرم‌افزار مورد نیاز است و هیچ لزومی ندارد ده‌ها نرم‌افزار را با هم یاد بگیرید. نرم افزارهایی که برای ساخت یک فیلم انیمیشن استاندارد مورد استفاده قرار می‌گیرند را در یک مقاله دیگر معرفی خواهم کرد.

  • برای دریافت مسیر آموزشی می‌توانید با تماس با مجموعه پرشین انیمیشن از مشاوره کارشناسان ما استفاده کنید.

بهترین نرم افزار انیمیشن سازی کدام است؟

در ادامه موضوع آموزش انیمیشن را از کجا شروع کنم؟ به مورد مهم انتخاب نرم‌افزار پایه یا میزبان می‌رسیم. ما برای شروع یادگیری انیمیشن باید کدام نرم‌افزار را به عنوان میزبان و پایه انتخاب کنیم؟ پاسخ این سوال به هدف شما بستگی دارد و تقریبا جواب مشخصی هم ندارد اما در انتخاب نرم‌افزار اصلی انیمیشن‌ خود که قرار است بیشترین زمان و هزینه را برای آن صرف کنید بسیار محتاط باشید چرا که انتخاب نرم‌افزار اصلی انیمیشن‌سازی نا به جا یا غیر مرتبط می‌تواند لطمه جبران ناپذیری به شما وارد کند.
من بر اساس داشته ها و تجربه ای که در طول این دو دهه به دست آوردم به شما نرم‌افزار مایا محصول شرکت autodesk را پیشنهاد می‌کنم. دلیل آن تعصب و یا داشتن تخصص فردی ام به این نرم‌افزار نیست چرا که اگر هدف شما رسیدن به یک سطح استاندارد جهانی است و می‌خواهید در یک اسکیل جهانی انیمیشن بسازید نرم‌افزار مایا بهترین انتخاب است اما به طور کلی انتخاب نرم افزار پایه یا میزبان به کشوری که در آن زندگی میکنید یا قصد مهاجرت دارید نیز بستگی دارد.

ما در ایران به راحتی می‌توانیم از نرم افزارهای تخصصی استفاده کنیم چرا که دسترسی نرم افزارهای سه بعدی و تخصصی برای ما راحت است اما این مورد، علاوه بر اینکه حرفه ای نیست حتی میتواند به آموزش انیمیشن شما نیز لطمه بزند، پس مراقب باشید! این فراوانی و دسترسی راحت به انواع نرم افزارها شما را در تله نیاندازد.

همانطور که میدانید استفاده از نرم افزارهای تخصصی و پایه در در یک پروژه انیمیشنی در دنیا نیاز به پرداخت هزینه و اشتراک استفاده از نرم افزارها را دارد که در ایران رعایت نمیشود پس برای کسانی که پرداخت هزینه نرم افزار انیمیشن مهم است می توانند از نرم‌افزار رایگان  بلندر استفاده کنند. “در سطح حرفه ای برای استفاده تجاری از هر نرم افزاری باید آن را از سایت اصلی خریداری کنید.”

چرا نرم افزار مایا بهترین انتخاب است؟

 اگر می‌خواهید انیمیشن‌سازی را یاد بگیرید ترچیحا نرم‌افزار مایا را به عنوان نرم افزار میزبان و اصلی خود انتخاب کنید فقط توجه داشته باشید هرگز برای شروع یادگیری انیمیشن چندیدن نرم‌افزار را با هم پیش نبرید، به عنوان مثال یکی از رایج‌ترین اشتباهات علاقه مندان این است که هم زمان با یادگیری نرم‌افزار مایا، نرم‌افزار 3dsmax را نیز میخواهند یاد بگیرند که این یکی از بارزترین اشتباهات رایج در آموزش انیمیشن‌ است.

هرچه تعداد نرم افزارهای انتخاب شده برای یادگیری انیمیشن بیشتر و گسترده‌تر شود شانس شما برای رسیدن به موفقیت در انیمیشن کمتر می‌شود و هرگز نباید در تله تنوع نرم افزارها بیافتید

پس بهترین پیشنهاد ما برای شما انتخاب نرم‌افزار مایا به عنوان نرم افزار پایه به همراه چند نرم‌افزار جانبی و نیز چند پلاگین مایا و یک موتور رندر است که این بهترین راه برای آموزش انیمیشن است.

در اینجا پیشنهاد میکنم حتما دمو ریل مربوط نرم افزار مایا را ببینید تا به بخشی از قدرت آن پی ببرید.

آموزش نرم افزار مایا را از کجا شروع کنم؟

نرم‌افزار مایا از جمله نرم افزارهایی است که برای یاد گرفتن آن حتما باید دوره آموزشی آن را بگذرانید چرا که شما نمی‌توانید بدون آموزش اصولی و درست و به صورت خودآموز نرم‌افزار مایا را یاد بگیرید اما نگران نباشید ما در مجموعه پرشین انیمیشن نرم‌افزار مایا را به شما یاد می‌دهیم و برای شروع آموزش انیمیشن هیچ ضرورتی ندارد چندیدن نرم‌افزار را با هم یاد بگیرید در پایان برای شروع آموزش انیمیشن به شما “دوره آموزش مقدماتی نرم‌افزار مایاا” که یک دوره رایگان هم هست پیشنهاد می‌کنم پس همین الان میتونی شروع کنی!

سخن آخر

آموزش انیمیشن بسیار لذت بخش است اما حقیقت این است تعداد افرادی که تا انتها این رشته را ادامه میدهند بسیار کمتر از تعداد علاقمندان به آن در هنگام شروع است. بایدها و نبایدهای بسیار زیاد دیگری در مورد یادگیری انیمیشن وجود دارند که من به آنها و بخاطر طولانی نشدن این نوشته اشاره نکردم اما مطالب بیشتری در این مورد مهم در اختیارتان قرار خواهم داد و منتظر نظرات و دیدگاه های شما عزیزان هستم.

در پایان، اگر قصد ورود به رشته انیمیشن را دارید حتما جهت مشاوره رایگان با کارشناسان ما مشورت کنید و جهت مشاوره فرم مشاوره را پر کرده و ارسال نمایید.

سوال های رایج آموزش انیمیشن

نرم افزار مایا میتوانید از اینجا دانلود کنید

یکی از سوالات رایج دقیقا همین است که بیشتر کاربران ایرانی تمایل دارند در انیمیشن همه تحصص ها را با هم یاد بگیرند بهترین راه انتخاب یک بخش و مهارت داشتن در یک رشته تخصصی است و یادگیری تمام بخش های تخصصی انیمیشن در دنیا مرسوم نیست.

اگر در سطح تازه کار باشید قطعا این مسیر درستی برای یادگیری انیمیشن نیست و بهتر است یک منبع آموزشی داشته باشید اما بعد از گذشت مدتی و شناخت ابتدایی و اولیه حتی می توانید از آموزش های رایگان بسیار فراوان حتی از یوتیوب نیز استفاده کنید

بله انتخاب نرم افزار برای انیمیشن کاملا سلیقه ای است اما پیشنهاد ما نرم افزار مایا است.

برای آموزش انیمیشن هیچ زمانی کافی نیست و شما هر روز باید یاد بگیرید اما حدود زمانی یادگیری انیمیشن از شش ماه تا دو سال است هرچند برای هر کسی میتواند متفاوت باشد اکثر مدرسه های انیمیشن دو تا چهار ساله هستند.

سخت افزارها نقش مهمی در ساخت انیمیشن دارند اگر یک سیستم ضعیف دارید ممکن است حتی در یادگیری انیمیشن نیز به مشکل بخورید اما برای شروع داشتن یک کامپیوتر معمولی نیز کافی است و بهتر است بعد از گذشت یک مدت از آموزش مقدماتی اقدام به تهیه یک سیستم قوی کنید و از آنجا که موضوع سخت افزار در انیمیشن بسیار مهم است برای آن یک مقاله مستقل نوشته ایم.

اهداف کلی در انیمیشن می تواند این موارد باشد من می خواهم یک کارگردان انیمیشن شوم، من می خواهم در صنعت بازی سازی وارد شوم، من می خواهم جلوه های ویژه را یاد بگیرم، من می خواهم به عنوان یک کارمند در یک استودیو مشغول به کار شوم، من برای تولید محتوای خود احتیاج دارم تا انیمیشن را یاد بگیرم و برای تولیدات خودم از آن استفاده کنم اینها برخی از اهداف کلی در رشته انیمیشن هستند.

سوال های این بخش بر اساس درخواست کاربران هر چند روز بروز خواهد شد.

نویسنده و گردآوری کننده: مجید پویافر
تمام مطالب سایت پرشین انیمیشن با زحمت، نوشته و ترجمه شده است در صورتی که قصد استفاده از این مطالب را دارید، لطفا از سایت خود به سایت ما لینک دهید در نتیجه استفاده از این مطالب جهت ترویج آموزش انیمیشن بلا مانع است.

آموزش مقدماتی نرم افزار مایا (پیشنهاد ما)

اگر به انیمیشن سازی علاقه مند هستید و به دنبال یک منبع آموزش انیمیشن میگیردید پیشنهاد میکنم دوره آموزش نرم افزار مایا ارائه شده در پرشین انیمیشن را ببینید که می تواند اولین قدم برای شروع آموزش انیمیشن باشد

مقاله های مرتبط

امیدوارم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد اگر این مقاله را دوست داشتید از شما درخواست میکنم آن را به اشتراک بگذارید.

نوشته قبلی

چگونه یک انیماتور شویم؟

نوشته بعدی

درباره موشن کپچر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری