پشتیبانی

02636604850
   

بلاگ

چگونه یک انیماتور شویم؟

چگونه یک انیماتور شویم

آیا می‌خواهید یک انیمیشن ساز (انیماتور) شوید؟

انیمیشن‌سازی یک حرفه سرگرم‌کننده هنری و رسانه‌ای است که به شما این امکان را می‌دهد تا ایده‌های خود را به آثار هنری زیبا تبدیل کنید، به طوری که با ساخت یک اثر زیبا مردم تا سال‌ها از تماشای آن لذت ببرند، دقیقا مثل انیمیشن‌های زیبایی که تاکنون دیده ایم و بعید است کسی امروز از دیدن انیمیشن‌های خاطره انگیزی که از کودکی دیده‌ایم را دوست نداشته باشند. خوشبختانه امروزه با گسترش نرم‌افزارهای انیمیشن‌سازی و منابع آموزش کافی می‌توانید به‌عنوان یک انیماتور، در زمینه‌های مختلف از جمله فیلم، تلویزیون، بازی، آموزش، تبلیغات و تولید محتوا، انیمیشن ساخته و خود را یک انیماتور بدانید.
انیمیشن‌سازی دیگر یک رویای دست نیافتنی نیست و یک دنیای بسیار پر هیجان و پویاست، اما این در صورتی است که تصمیم بگیرید با این جمله شروع کنید! چگونه یک انیماتور شویم؟ اگر به رشته زیبای انیمیشن و حرفه انیماتوری علاقه مندید تا انتهای این مقاله با من همراه باشید تا مطالب ارزشمندی به شما تقدیم کنیم.

آنچه در این مقاله یاد میگیرید

انیماتور کیست؟

انیمیشن‌ساز و یا انیماتور، هنرمندی است که بتواند چندین تصویر که به آن فریم می‌گوند را خلق کند تا توهم حرکت را که سرچشمه انیمیشن است و بر اساس روایت یک ایده، به روش صحیح به نمایش بگذارد. در گذشته، کارتون‌ها با طراحی یا نقاشی تصاویر روی فیلم‌های سلولوئید شفاف ساخته می‌شدند سپس فیلم‌های سلولوئیدی کشیده شده را، فریم به فریم عکس می‌گرفتند و هر کدام به سرعت، روی صفحه، نمایش داده می‌شد تا توهم حرکت ایجاد شود که کارتون‌های قدیمی دیزنی به این شکل ساخته شده‌اند.
در طول سال‌ها، انیماتورها شروع به استفاده از نرم‌افزارهای انیمیشن‌سازی کردند و رایانه‌ها برای تبدیل تصاویر دستی به آثار هنری دوبعدی یا سه‌بعدی مورد استفاده در بازی‌های ویدیویی، تبلیغات تلویزیونی، تصاویر‌متحرک، وب‌سایت‌ها و دیگر پلت‌فرم‌های دیجیتال استفاده شده و هر روز نیز در حال گسترش هستند که کارتون‌های امروز، به نام انیمیشن اینگونه ساخته می‌شوند.


هنرمندان انیمیشن، معمولاً در یک رسانه خاص تخصص دارند و آنها در سطح حرفه‌ای بر روی یک حوزه خاص از انیمیشن تمرکز می‌کنند، مانند طراحی شخصیت، طراحی محیط، طراحی پس‌زمینه، ضبط حرکت، بافت، جلوه‌های بصری، مدل‌سازی، نورپردازی، یا مونتاژ و ویرایش فیلم. البته این مورد در بین هنرمندان ایران خیلی مرسوم نیست و لازم است بگویم؛ یکی از عوامل مهم شکست در آموزش انیمیشن همین موضوع است پس راه درست این است که با یک استراژدی دقیق به موفقیت‌های بزرگی در این رشته دست یافت.

چند نمونه شغل انیمیشن

 • انیماتور دو بعدی
 • انیماتور سه بعدی
 • هنرمند نورپردازی
 • انیماتور جلوه‌های بصری
 • انیماتور ارشد گرافیک
 • انیماتور شخصیت
 • انیماتور گرافیکی
 • هنرمند سه بعدی
 • طراح انیمیشن
 • ناظر جلوه‌های گرافیکی
 • انیماتور فریم کلیدی
 • ویرایشگر تصویر
 • مدل ساز
 • هنرمند بافت
 • هنرمند چیدمان
 • هنرمند نورپردازی
 • هنرمند استوری برد
 • هنرمند پس زمینه
 • هنرمند پاکسازی
 • هنرمند ریگ
 • رندر هنرمند
 • هنرمند جوهر و رنگ دیجیتال
چگونه یک انیماتور شویم

انیماتور شدن چقدر سخت است؟

در ابتدا لازم است مهارت های مهم حرفه و شغل انیماتوری را بشناسیم

 • یک انیماتور باید خلاق باشد
 • دید هنری داشته باشد
 • مهارت در داستان سرایی داشته باشد
 • به جزئیات بسیار مهم توجه داشته باشد
 • مهارت های مدیریت زمان عالی را بداند
 • توانایی کار تحت فشار را داشته باشد
 • توانایی رعایت ضرب الاجل های فشرده  را مدیریت کند
 • توانایی یادگیری ابزارهای مختلف از جمله نرم‌افزارهای انیمیشن‌سازی را آموخته باشد.

اگر می‌خواهید یک انیماتور و انیمیشن‌ساز حرفه‌ای شوید حتما باید آموزش رسمی دیده باشید زیرا این هنر، چیزی بیش از طراحی است و برای موفق شدن و همچنین رقابتی ماندن باید بر ابزارهای نرم افزارهای مختلف تسلط داشته باشید و بهتر است پس از یادگیری اصول و مبانی انیمیشن یک بخش تخصصی را برای ادامه در نظر داشته باشید و به مرور زمان با کسب دانش و مهارت داشته‌هایتان را ارتقا دهید.
در حالی که در همه دنیا برای انیماتور شدن از تحصیلات آکادمی استفاده می‌کنند که این یکی از مسیرهای سنتی برای انیماتور شدن است اما تحصیل در این رشته و در مقطع دانشگاهی 4 سال زمان نیاز نیست اما مسئله این است که شما ممکن است شرایط تحصیل در این رشته را نداشته باشید و مایل باشید بدون داشتن مدرک و یا آموزش دانشگاهی انیماتور شوید باید بگویم که اصلا نیازی نیست برای انیماتوری حتما تحصیل کرد هر چند تحصیلات می‌تواند بسیار مفید باشد اما این مسیر برای عموم دشوار است پس راه بهتر این است که یک دوره آنلاین گزینه مقرون به صرفه‌تر و انعطاف پذیرتر را انتخاب کنید پس، برای هر کسی است که رویای انیماتور شدن را دارد می‌تواند به صورت انفرادی در این رشته آموزش و مهارت ببیند. مسیر یادگیری آنلاین بسیار بهتر است چرا که در هر زمان و هر مکانی به کلاس خود دسترسی خواهید داشت و پس از آموزش می‌توانید در زمینه‌های خاصی از انیمیشن سه بعدی متخصص و یک حرفه‌ای شوید. در ادامه شما را با روش‌های آموزش انیمیشن که بهترین هنرمندان نیز از این روش‌ها استفاده کرده و موفق شده و امروز در یک استودیو بزرگ در حال کار هستند آشنا می کنم

چگونه بدون مدرک انیماتور شویم؟

اگر انیمیشن رشته مورد علاقه شماست، اما زمان یا منابع لازم برای رفتن به دانشگاه و تحصیل در این رشته را ندارید نگران نباشید چرا که می‌توانید بدون مدرک تحصیلی به یکی از افراد موفق در این رشته تبدیل شوید. چرا که برخی بهترین انیماتورهای دنیا نیز تحصیلات دانشگاهی نداشتند اما از آنجا که رقابت در صنعت انیمیشن و جلوه‌های ویژه کمی سخت است و شما به صورت انفرادی در حال تمرین هستید می‌توانید با انجام کاری که دوست دارید به سطح بالا برسید و حتی درآمدهای بالایی کسب کنید که در ادامه چند روش اصلی برای انیماتور شدن را بیان می‌کنم.
خودآموزی: شما می‌توانید موضوعاتی را که در انیمیشن می‌خواهید یاد بگیرید به خودتان آموزش دهید. در واقع اینجا باید خودتان را برای یک شرایط سخت آماده کنید برای خودآموزی شما می‌توانید ویدیوهای آموزش رایگان را در YouTube یا Vimeo تماشا کنید و سپس روی ابزارهای نرم‌افزار انیمیشن سرمایه گذاری کنید. اما این روش توصیه نمی‌شود.
در آموزشگاه ثبت‌نام کنید: این روش نیز یکی از راه‌های مرسوم انیماتور شدن است اما باید رایط و وقت کافی را داشته باشید و در هر حال آموزش در یک جمع به صورت فیزیکی بسیار مفیدتر از روش‌های دیگر است.
به هنرستان انیمیشن بروید: اگر سن کمی دارید و شرایط تحصیل در قطع دبیرستان را دارید رشته انیمیشن در همه کشورهای دنیا (کالج) وجود دارد و همینطور در ایران ما رشته‌های هنرستانی مربوط به انیمیشن را داریم اما بر اساس تجربه‌ای ه در طول این سال‌ها داشته و با افتخار یک دبیر در آموزش و پرورش بودم در ایران انتخاب رشته انیمیشن در مقطع دبیرستان کیفیت خوبی نخواهد داشت و بنده پیشنهاد نمی‌کنم (مجید پویافر)
برای یک دوره آنلاین ثبت نام کنید: با ثبت نام در یک دوره آنلاین، سفر خود را برای تبدیل شدن به یک انیماتور موفق تا حدی به راحتی و با اعتماد به نفس بیشتری طی کنید که باید گفت این بهترین راه برای برای آموزش انیمیشن و کسب مهارت و درک مفاهیم خلاقانه مختلف و تقویت مهارت‌های فنی شما است.

در پرشین انیمیشن، ما مجموعه ای از دوره های آنلاین انیمیشن را ارائه می دهیم تا به شما کمک کند بهترین شروع را در صنعت داشته باشید.

آیا انیماتورها دستمزد خوبی می گیرند؟

بدون تردید یکی از مشاغل پر در آمد دنیا انیمیشن سازی است و هنرمندان این رشته، بخاطر استعداد و تخصصی که دارند دستمزدهای خوبی دریافت می کنند. طبق آمار ، به طور متوسط، انیماتورها حدود 70000 تا 74000 دلار در سال درآمد دارند. البته این دستمزد بستگی به تجربه، مهارت و موقعیت انیماتور دارد و انیماتورهای سطح بالا و مدیران هنری معمولاً دستمزد شش رقمی (دلار) دارند. در ایران نیز یکی از پر درآمدترین مشاغل، انیمیشن سازی است.

برای انیماتور بودن چه نوع تحصیلاتی لازم است؟

هیچ آموزش رسمی لازم نیست. شما می‌توانید مسیر سنتی – کالج – را انتخاب کنید یا در دوره‌ای مانند دوره‌های خودمان شرکت کنید. مجموعه پرشین انیمیشن دوره آموزشی انیمیشن مقدماتی را به شما پیشنهاد می کند چرا که ما یک طرح درس اثبات شده داریم و برای رسیدن به آن نزدیک دو دهه تلاش کردیم و هم اکنون در اختیار شما می گذاریم تو کمک می کنیم شغل رویایی شما یعنی تبدیل شدن به یک هنرمند فریلنسری در انیمیشن و کار یک استودیوی برتر و یا فریلنسری را حتی بدون داشتن پیش زمینه‌ای تجربه کنید. پیشنهاد می‌کنم در این دوره آنلاین جامع شرکت کنید و در کمتر از یک سال، شغل خود را به سمت بهتر شدن زندگی تغییر دهید و کاری را که دوست دارید انجام دهید و در عین حال کسب درآمد عالی داشته باشید.
این دوره به گونه‌ای طراحی شده است که شما را از جایی که امروز هستید به سمت شغلی هدایت خواهد کرد که آن را آرزو میکنید و حتی اگر، هنرمندی هستید که می‌خواهید یک رشته هنری تخصصی در انیمیشن را داشته باشید یا هنرمندی باتجربه که می‌خواهد چیز متفاوتی را امتحان کند، دوره‌های آموزش حرفه‌ای پرشین انیمیشن عالی است. پس هم اکنون شروع کنید

چقدر طول می کشد تا یک انیماتور شوید؟

اگر مسیر تحصیلی را انتخاب می‌کنید، حدود 4 سال طول خواهد کشید تا انیمیشن را یاد گرفته و یک انیماتور شوید. اگر کاملاً خودآموخته هستید، ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا بتوانید پروژه‌های بزرگ بگیرید چون راه انتخابی شما با آزمون و خطاست و قطعا زمان زیادی طول می کشد (اگر منصرف نشوید) اما اگر می‌خواهید در سریع‌ترین زمان ممکن انیماتور شوید، می‌توانید در یک دوره آنلاین ثبت نام کنید. آموزش انیمیشن بین شش ماه تا یک سال زمان می برد اما اگر با برنامه ما پیش بروید در کمتر از یک سال، می‌توانید وارد بازار کار انیمیشن شوید (بر اساس آمار پرشین انیمیشن) پس اگر در دوره های پرشین انیمیشن شرکت کنید ما به شما یاد می دهیم چطور یک دمو ریل عالی بسازید و تنها در عرض چند ماه، می‌توانید اولین شغل خود را به عنوان انیماتور در یک استودیوی برتر استخدام شده و کیف کنید.

چگونه یک انیماتور برای دیزنی، پیکسار و دیگر استودیوهای بزرگ شویم؟

اگر رویای انیماتور بودن در استودیوهای برتر مانند دیزنی، پیکسار، سونی انیمیشن پیکچرز و دیگر استودیوهای بزرگ را دارید باید عرض کنم که خوشبختانه پذیرش این استودیوها حتی برای افراد آماتور و نیمه حرفه‌ای مقدور است و اصلا نیازی هم نیست تا به صورت فیزیکی در آن استودیو حاضر باشید و می‌توانید به استودیوهای زیرمجموعه این شرکت‌ها رزومه ارسال کنید قطعا به شما جواب خواهند داد.

بیشترین جذب نیروی کاری انیمیشن سازی  مربوط به شرکت‌های شرکت والت دیزنی و استودیو انیمیشن پیکسار هستند. حقوق گزارش شده بالاترین در استودیو انیمیشن پیکسار که در آن به طور متوسط پرداخت 57،000 دلار است. شرکت والت دیزنی کمترین هزینه را در حدود 50000 دلار می‌پردازد. و نکته قابل توجه اینکه در این سال‌ها برخی از فعالیت های انیمیشن سازی می تواند از راه دور باشد به این معنی که نیازی نیست برای استخدام حتما به صورت فیزیکی در استودیو حاضر باشید.

چگونه یک انیماتور شویم

گام به گام برای انیماتور شدن

 این یک حرفه جذاب است که شما را به مراتب بالا می‌برد. بعلاوه، هیچ چیز بهتر از این احساس نیست که می‌بینید مفاهیمی که به سختی کار کرده‌اید به زندگی تبدیل می‌شوند و دیگران آن‌ها را دوست می‌دارند. در اینجا یک راهنمای گام به گام برای هر کسی که آرزوی روزی انیماتور شدن را دارد آورده شده است:

مرحله 1: یک آموزش رسمی دریافت کنید

شما دو انتخاب دارید: می‌توانید به دانشگاه بروید و مدرک لیسانس بگیرید یا برای یک دوره آنلاین ثبت نام کنید. اگر خیلی زمان اضافه دارید! هر چند رفتن به دانشگاه برای آموزش رسمی انیمیشن بهترین گزینه است اما، این مسیر پر هزینه‌ای است و سال‌ها طول می‌کشد تا به هدفتان برسید. همچنین، همه دانشگاه‌ها، دوره‌های تخصصی در زمینه‌های خاصی از این رشته را ارائه نمی‌دهند.
اگر در حال تغییر شغل بوده و در حال حاضر در سطح حرفه‌ای هستید اما می‌خواهید در زمینه‌های خاص و سطح بالاتر انیمیشن تخصص داشته باشید، یا به زبان ساده زمان و یا پول لازم برای دریافت مدرک کارشناسی را ندارید، انتخاب بهتری وجود دارد.
برای ثبت نام در یک دوره آنلاین اقدام کنید چونکه نوع دوره انیمیشن آنلاین، به اهداف شغلی شخصی و تحصیلات قبلی و مهارت‌های موجود بستگی دارد. در آکادمی پرشین انیمیشن، ما طیف متنوعی از رشته های انیمیشن که به مدرک تحصیلی نیاز نیست ارائه می‌دهیم که همزمان با یادگیری مفاهیم هنری مختلف و توسعه مهارت‌های فنی خود، تمرینات عملی را در زمینه فناوری‌های صنعت به شما ارائه می‌دهند.

مرحله 2: مهارت های خود را توسعه دهید

در انیمیشن سه بعدی مباجث زیادی برای یادگیری وجود دارد که شامل مباحث هنری و مهارت‌های فنی است و برای آن به زمان نیاز دارید. شما با ایجاد مهارت‌های هنری اساسی، یادگیری اصول اولیه نرم افزارهای مختلف انیمیشن و ویرایش شروع خواهید کرد. برای توسعه مهارت‌های بازیگری به آموزش نیاز دارید، بنابراین می‌توانید درک کنید که چگونه افراد و اشیاء واقعی در زندگی واقعی حرکت می‌کنند و آنچه را که آموخته‌اید در زبان بدن شخصیت یا حرکات یک شی در یک محیط کامپیوتری به کار می‌برید. بخشی از آموزش شما بازآفرینی ویژگی‌ها و احساسات خاص در هر شخصیت برای پشتیبانی و تقویت روایت صحنه است.
انیمیشن ساز ها به صورت تیمی کار می‌کنند، و شما باید یاد بگیرید که چگونه با افراد مختلف همکاری کنید، زمان خود را به خوبی متعادل کنید تا ضرب الاجل‌ها را رعایت کنید، و نقدها و بازخوردها را مدیریت کنید تا کار خود را به خوبی انجام دهید. انیماتورها، هر چقدر هم که خوب باشند، هرگز از یادگیری دست نمی‌کشند. مربیان شما را تشویق می‌کنند تا در کاری که انجام می‌دهید بهتر شوید و در نهایت شغل رویایی‌تان را کیف کنید.

مرحله 3: یک دمو ریل عالی درست کنید

صنعت انیمیشن و جلوه‌های بصری بسیار رقابتی است، بنابراین متمایز بودن در این رشته بسیار مهم است و اگر تازه کار و در سطح مبتدی هستید، باید هر روز تمرین و کسب تجربه کنید و کار خود را با یک نمونه‌کار آنلاین (دمو ریل) مستند کنید. من به شدت توصیه می‌کنم نمونه‌کارهای خود را به صورت آنلاین در سایت‌های معتبر از جمله پرشین انیمیشن منتشر کنید تا دسترسی مدیران استخدام به آن آسان‌تر باشد.

طبق گفته Pixar، دمو ریل شما  باید شامل پنج قسمت باشد. اینها هستند:

در مورد ایجاد خود حلقه دمو ریل خود باید موارد زیر را در نظر داشته باشید. اطلاعات تماس شما، بهترین کار شما، تجزیه دموی نمایشی (DRB) مهم‌ترین شاخص‌ها در دموی شما باید باشد. در واقع دموی نسخه‌ی نمایشی شما باید دارای 3 تا 5 قطعه از بهترین کار شما باشد که قوی‌ترین کارهایتان باید در ابتدا نمایش داده شود. هرگز از تلاش نکنید تا دموی خود را با صحنه‌های اضافه پر کنید و زمان آن را بین 2 تا 3 دقیقه (حداکثر) نگه دارید و همیشه دمو ریل خود را با جدیدترین و قوی‌ترین کار خود به روز کنید.
بخش تماس را لحاظ کنید و در کارهایتان از لوگو و نشان شخصی استفاده کنید و اگر واقعاً می‌خواهید حلقه آزمایشی شما متمایز شود، باید یک نسخه از کتاب الکترونیکی رایگان سی جی به نام “سه راز متخصص داخلی برای یک حلقه آزمایشی موفق” را دریافت کنید. بنیانگذاران این کتاب، Mike Tanzillo و Jasmine Kataticarn این کتاب الکترونیکی را نوشتند و نکات داخلی برای ایجاد یک حلقه نمایشی برجسته را آشکار کردند.

در فیلم زیر نمونه‌کار و دمو ریل یکی از هنرمندان که در Dreamworks کار می‌کرد را می‌بینید

گام 4: دریافت سابقه کار

ثبت نام برای دوره‌های کار آموزی و استفاده شخصی مستقل شغلی در حالی که شما هنوز هم در مرحله یادگیری هستید به شما بسیار کمک خواهد کرد. پس از فارغ التحصیلی شما آماده می‌شوید تا راه خود را برای پیدا کردن یک شغل تمام وقت پیدا کنید. حتی اگر شما یک کار تمام وقت به عنوان یک انیماتور را پیدا نکردید.

گام 5: رقابتی ماندن

موارد زیادی در انیمیشن برای یادگیری وجود دارد. حتی زمانی که شما یک انیماتور مستقل شوید، آموزش و یادگیری را هرگز متوقف نکنید. می‌توانید مهارت‌های جدیدی بیاموزید، بر برنامه‌های نرم‌افزاری مختلف مسلط تر شوید یا در زمینه‌های مختلف انیمیشن تخصص پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای رقابتی ماندن از فیلم های آموزشی پرشین انیمیشن و دوره های تکی ما استفاده کنید تا شغل خود را ارتقا دهید.

کلام آخر

انیمیشن رشته ای پیچیده است اما چندان هم سخت نیست و برای اینکه شما به یک انیماتور حرفه ای تبدیل شوید باید این مسیر را طی کنید و از زمان نهایت استفاده را ببرید هر چند نکات بسیار مهم دیگری می توانست در این مقاله جا بگیرد اما به دلیل طولانی نشدن از آن صرف نظر کردیم اما پیشنهاد ما این است از بخش پایگاه دانش پرشین انیمیشن هر روز دانش خود را ارتقا دهید.

نویسنده و گردآوری کننده: مجید پویافر
تمام مطالب سایت پرشین انیمیشن با زحمت، نوشته و ترجمه شده است در صورتی که قصد استفاده از این مطالب را دارید، لطفا از سایت خود به سایت ما لینک دهید در نتیجه استفاده از این مطالب جهت ترویج آموزش انیمیشن بلا مانع است.

آموزش مقدماتی نرم افزار مایا (پیشنهاد ما)

اگر به انیمیشن سازی علاقه مند هستید و به دنبال یک منبع آموزش انیمیشن میگیردید پیشنهاد میکنم دوره آموزش نرم‌افزار مایا ارائه شده در پرشین انیمیشن را ببینید که می تواند اولین قدم برای شروع آموزش انیمیشن باشد

مقاله های مرتبط

امیدوارم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد اگر این مقاله را دوست داشتید از شما درخواست میکنم آن را به اشتراک بگذارید.

نوشته قبلی

12 قانون انیمیشن

نوشته بعدی

آموزش انیمیشن را از کجا شروع کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری